Shtëpitë Botuese

Autorët

 • Veronica Roth

  Fillimisht Veronica Roth nisi ta shkruante Divergjenten nga perspektiva e Tobias Itënit, një djalë nga Vetëmohuesit, që përjetonte tensione të forta me të atin dhe që donte të çlirohej nga grupimi i tij. Pas tridhjetë faqesh ngeci, sepse rrëfimtari nuk i dukej i përshtatshëm për historinë që donte të tregonte. 

  $ 7.83
 • Xhulian Treslovi, një profesionist i rëndomtë dhe ish-drejtues emisionesh në BBC, dhe Sem Flinkeri, një filozof, shkrimtar dhe personalitet i njohur hebre, janë shokë të vjetër shkolle. Pavarësisht marrëdhënies së acaruar dhe jetëve shumë të ndryshme, kurrë nuk i kanë humbur kontaktet me njëri-tjetrin apo me ish-mësuesin e tyre, Lajbor Sevcikun.

  $ 7.83
 • Markus Zusak

  Ja një fakt i vogël. Do të vdesësh. 1939. Gjermania naziste. Vendi mban frymën. Vdekja kurrë nuk ka qenë më e zënë me punë se tani. Lizeli, një vajzë nëntë vjeçare, jeton në rrugën Himel me familjen që e birësoi. Prindërit ia dërguan në një kamp përqendrimi. Lizeli vidhte libra. Kjo është historia e saj dhe historia e banorëve të asaj rruge kur nisën të...

  $ 8.70
 • Maria Housden

  "Dhurata e Hanës"na tregon se si duhet t'i gëzohemi jetës me gjithë pasuritë, dhembjen, misterin dhe mrekullinë e saj.

  $ 4.35
 • Ismail Kadare

  Në tekstin e Kadaresë fjala kukull ngjan si emër i dytë për nënën, një lloj nofke, por funksioni i saj i vërtetë është të gjenerojë një varg metaforash. Thuajse gjithë kuptimet që porsa shtjelluam shpërfaqen në një masë apo tjetrën.

  $ 6.09
 • Niccolo Ammaniti

  Në një fushë të ngopur nga shiu, në një vend të shkretë e të mënjanuar, ku tokat e punuara dhe lumenjtë përzihen me kapanonet, me vilëzat e rrethuara nga oborret dhe konçesionarët e automobilave, jeton një baba me të birin.

  $ 6.96
 • Agatha Christie

  Ky është pa dyshim një nga romanet më tërheqëse të Agatha Christie-s, që të mban deri në faqen e fundit me frymën pezull, me dëshirën për të marrë vesh misterin që fshihet në historitë e familjes Ebernith, në vdekjen e plakut Riçard dhe në atë të Korës.

  $ 5.66
 • Agron Tufa

  “Proza e Tufës është më e bukura që më ka qëlluar të lexoj në këto dhjetë vjetët e postkomunizmit.” Një vështrim i çuditshëm dhe përshkrim i historisë së një Uni, histori që i shtrin kufijtë nga lindja në vdekje, nga shpresa në dëshpërim, nga realizimi në dështim, histori që është kohë, njëherësh e secilit dhe e askujt.

  $ 5.22
 • Aldous Huxley

  “Më e mira e botëve” e vitit 1932 trajton të ardhmen e një shoqërie në fushën e shkencës, artit apo të historisë të ndikuara nga përdorimi i drogave të ndryshme. Këtë vepër të Huxley-t e kanë cilësuar si letërsi anti-utopike për një shoqëri anti-utopike. Për kontrolluesit e botës, shoqëria ideale është ajo ku shkenca gjenetike e çon racën njerëzore drejt...

  $ 6.96
 • Amos Oz

  "Rrëfim për dashurinë dhe errësirën" është një sagë familjare dhe një nga librat autobiografikë më të bukur të shkruar ndonjëherë në historinë e letërsisë. 

  $ 13.92
 • Francis Scott Fitzgerald

  Vepra që shënoi pikën kulmore në krijimtarinë e F. Scott Fitzgerald. Kjo është historia e Jay Gatsby, një i ri i pashëm dhe i pasur, dhe dashurisë së tij për bukuroshen Daisy. Një përshkrim i mrekullueshëm i periudhës kur, siç e përshkruan “The New York Times”, “xhini ishte pija kombëtare dhe seksi obsesioni i përgjithshëm”.

  $ 7.83
 • José Saramago

  Shkrimtari portugez Jose Saramago, më 1998 fitoi çmimin "Nobel". "Shpesh njerëzit tregohen të verbër, apo bëjnë sikur.

  $ 6.96
 • Paula Hawkins

  Rejçëlli i hipën çdo ditë të njëjtit tren. Çdo ditë kalon nëpër të njëjtën rrugë, buzë disa shtëpive në rrethina dhe, kur treni ndalon te sinjali, sheh po të njëjtin çift që ha mëngjesin në verandë. Nisin t’i duken si të njohur. “Xhesi dhe Xhejzoni”, i quan me vete. Në sytë e saj, jeta e tyre duket e përsosur. Krejt ndryshe nga jeta e vet.

  $ 8.70
 • Xhulian Treslovi, një profesionist i rëndomtë dhe ish-drejtues emisionesh në BBC, dhe Sem Flinkeri, një filozof, shkrimtar dhe personalitet i njohur hebre, janë shokë të vjetër shkolle. Pavarësisht marrëdhënies së acaruar dhe jetëve shumë të ndryshme, kurrë nuk i kanë humbur kontaktet me njëri-tjetrin apo me ish-mësuesin e tyre, Lajbor Sevcikun.

  $ 7.83
 • Veronica Roth

  Fillimisht Veronica Roth nisi ta shkruante Divergjenten nga perspektiva e Tobias Itënit, një djalë nga Vetëmohuesit, që përjetonte tensione të forta me të atin dhe që donte të çlirohej nga grupimi i tij. Pas tridhjetë faqesh ngeci, sepse rrëfimtari nuk i dukej i përshtatshëm për historinë që donte të tregonte. 

  $ 7.83
 • Paullina Simons

  Tatiana është vetëm tetëmbëdhjetë vjeçe, shtatzënë dhe e ve, kur arratiset nga Leningradi i shkatërruar nga lufta për të kërkuarnjë jetë të re në Amerikë. Por fantazmat e së kaluarës nuk e lënë të qetë...

  $ 13.05
 • Lesley Lokko

  Tri shoqe të lidhura nga një miqësi e vërtetë që në bankat e shkollës. Niki është vajza e një miliarderi, e cila kërkon dashuri dhe vëmendje nga i ati; Tori, e mbytur nga pesha e kujtimeve, është në kërkim të vetvetes; Kerin është e varfër, me një familje të çoroditur, por me një inteligjencë dhe vullnet të përkryer.  Tri mike te ngushta..dhe nje grua...

  $ 10.44

Na ndiqni në Facebook

 • Transporti

  Ju mund të bëni porosi nga çdo vend i Botës. Ju mund të zgjidhni mënyra të ndryshme transporti në vartësi të vendit nga ku bëni porosinë.

 • Shërbimi i klientit

  Ju mund të na kontaktoni për çdo problem të ndeshur, paqartësi apo nevojë për informacion.

 • Pagesa të Sigurta

  Ju mund të paguani nëpërmjet PayPal që është portali më i sigurtë në botë për kryerjen e pagesave online.

Botimeshqip.com

Libri shqip në shtëpinë tuaj

Botimeshqip.com është një dyqan online i cili mundëson blerjen e librave në gjuhën shqipe. Kudo që të ndodheni në botë, mjafton të bëni porosinë nëpërmjet internetit dhe ne do t'jua sjellim librat brenda një kohe të shkurtër. Ju mund të zgjidhni mënyrën e transportit dhe pagesës sipas vendit ku ndodheni.
Në Shqipëri dhe Kosovë mund të paguani në momentin e marrjes së pakos së porositur në dorëzim. 
Për porositë e kryera nga vende të tjera të botës paguani me PayPal dhe mund të zgjidhni ndërmjet një mënyre transporti ekonomik dhe një të shpejtë por më të shtrenjtë.