Fiksion 

Rrjet
Liste
 • Ky roman është pjesë e serisë “Klubi i vrasësve të grave” i autorit që ka shënuar numrin më të madh të shitjes së librave në mbarë botën. Në këtë roman serial-killer vjen historia e një dedektiveje e cila vihet në kërkim të ish-koleges që dyshohej për disa vrasje.

  1 000 L
 • Fragmet nga libri:Nuk ekziston as shkaku më i vogël për të fshehur nga lexuesit se qyteti, në të cilin e ka zanafillën kjo histori e habitshme, ndodhej në Virgjinia, në shtetet e Bashkuara të Amerikës. Nëse lexuesi nuk ka kundërshtim, ne do ta quajmë këtë qytet Uoston dhe do ta vendosim atë në kontenë lindore, në bregun e djathtë të Potomakut. 

  800 L
 • Së fundmi në SHBA, në vitin 2015 është botuar edhe romani “Shko, vër një rojë” (Go Set a Watchman), botim që njohu një sukses të jashtëzakonshëm dhe është në vazhdim të romanit të parë, i cili kishte mbetur i pabotuar deri më sot, se mendohej se origjinali i shkruar kohë më parë me makine shkrimi kishte humbur.  

  1 000 L
 • “Një me ty”, një roman jashtëzakonisht prekës dhe joshës, është finalja e shumëpritur e sagës “Crossfire”, një histori e zjarrtë dashurie, që ka bërë për vete miliona lexues në mbarë botën. 

  1 200 L
 • Ambra është njëzet e nëntë vjeçe, ka pasion librat dhe kuzhinën dhe një karrierë të shkëlqyer në Nju Jork. Një telefonatë e papritur do ta detyrojë të braktisë Amerikën për t’u kthyer në vendlindjen e saj, në Itali. 

  1 100 L
 • Udha e përndritjes është po aq e hollë dhe e ngushtë sa dhe tehu i briskut.

  1 200 L
 • Në librin e saj të katërt, Daria Bignardi na sjell një histori të fshehtë. Si mund të jetë dashuria, njëkohësisht forca më krijuese dhe ajo më shkatërrimtare? Çfarë jemi të gatshëm të humbim për dashurinë, çfarë jemi të gatshëm të rrezikojmë? A është e mundur që lumturia e plotë të shfaqet vetëm atëherë kur të pushton hidhërimi absolut? 

  1 000 L
 • Libri Pianisti është një dëshmi e fuqisë së muzikës, e vullnetit për të jetuar dhe kurajës për t’i bërë ballë së keqes.Më 23 shtator 1939, Vlladisllav Shpilmani, një pianist i ri nga Varshava, po luante në piano teksa jashtë shpërthenin predhat. Ishte emisioni i fundit muzikor i drejtpërdrejtë nga Varshava: atë pasdite, një bombë gjermane shkatërroi...

  800 L
 • Ky libër është vazhdimi i sagës së “Keini dhe Abeli” dhe vazhdon të zbulojë detaje emocionuese të jetës së Florentinës–bijës së multimilionerit Abel Roznovski.

  1 400 L
 • Për tridhjetepesë vajza, përzgjedhja është mundësia e vetme në jetë.Mundësia për t'u ngjitur në botën e fustaneve vezulluese dhe bizhuterive të paçmuara. Për të jetuar në një pallat dhe për t'u ndeshur për zemrën e Princit Makson.

  1 000 L
 • Krenfordi është një qytezë e vogël në zemër të Anglisë, ku gjithçka duket se shkon mbroth. Jemi në gjysmën e parë të viteve 1800 dhe tregimtarja jonë, - tani jo më e reja Meri Smith, - na rrëfen historitë e qytezës që vëzhgohet nga sytë e vëmendshëm të mikeshave të saj fisnike, të cilat janë edhe protagonistet e jetës së saj sociale.

  1 000 L
 • “Lord Xhim”, një nga romanet më të mira të shekullit XX, trajton çështjet e ndërlikuara të nderit të humbur dhe fajit, shpagimit dhe heroizmit. 

  1 000 L
 • Ndryshimi i regjimit në Greqi ishte një epokë kalimtare dhe fluide, plot kundërshtime dhe surpriza... Secili më vete dhe të gjithë së bashku kërkonin të pagabueshmen. Disa kërkonin shpërblime dhe disa heshtnin...

  800 L
 • Alisa dhe Gabrieli nuk kanë asnjë kujtim nga nata e shkuar...…por as e kanë harruar atë.

  1 000 L
 • Një histori prekëse për gjithë ato femra që janë ndier të krahasuara me të paarritshmen nënë dhe për gjithë ata meshkuj që kanë ndier vargonjtë e pushtetit mëmësor.

  1 200 L
 • “Letra e harruar” është një libër i mbushur me ndjenja, është një histori dashurie pasionante, por sidomos një himn për leximin, si një nga çastet më të bukura shoqërore që mund të provojë njeriu.

  1 000 L
 • Fragment nga libriMërzia, për mua, është pikërisht një lloj pamjaftueshmërie ose papërshtatshmërie, ose mangësie e realitetit. Për të përdorur një metaforë, kur mërzitem, realiteti më jep ndjesinë turbulluese që i shkakton, një natë dimri, mbulesa tejet e shkurtër e një njeriu në gjumë: e ul te këmbët dhe ndien të ftohtë në kraharor...

  1 500 L
 • Është mbrëmje maji, kur në pallatin Soljano - ndërtesa e shtatëqindtës e dinastisë së koralarëve të Kullës së Grekut - bie telefoni. E gjithë familja është mbledhur në tryezë për të ngrënë drekën...

  1 200 L
 • I ulur prane saj ne stolin e ngushte te jahtit, papritmas, si e terhoqi nga vetja dhe e puthi ne buze. -Te dua,- tha thjeshte ai. –Veçse nuk jam I siurt se ne… se une jam I pershtatshem per ty. Jam shume me I madh se ti, por edhe jeta qe kam bere perpara teje, nuk ngjan fare me te gjitha ato, me te cilat je mesuar ti, por...

  1 400 L
 • “Rrëfenja e shërbëtores”, botuar për herë të parë në 1985, përkthyer në shumë gjuhë, është shitur me miliona kopje në të gjithë botën, duke mos dalë kurrë nga qarkullimi.

  1 000 L

Katalog

Autori v