Autorët

Shtëpitë Botuese

Postimet më të fundit

  • Gabriel Garcia Márquez, pesë librat... 2014-04-21 09:51:38 Nobelisti Gabriel García Márquez u bë i njohur botërisht në vitin 1967 me romanin “Njëqind vjet vetmi”. Javën e kaluar, mjeshtri i letërsisë...
  • Shuhet Markezi, gjiganti i letërsisë 2014-04-18 11:03:12 Vdekja nuk të vjen nga pleqëria, por nga harresa – shkruante mjeshtri i letërsisë, Gabriel Garcia Markez. E sigurt është që vepra e tij nuk do...
  • Gjëra që nuk i dini për Shekspirin 2014-04-14 09:13:30 Muaji prill zakonisht përkujtohet si muaji i Shekspirit, meqë botërisht dita e lindjes së tij njihet 26 prilli i vitit 1564, ndërsa ka ndërruar...
Shiko të gjithë postimet

Të gjitha postimet

Gabriel Garcia Márquez, pesë librat që duhen lexuar

2014-04-21 09:51:38
 

Nobelisti Gabriel García Márquez u bë i njohur botërisht në vitin 1967 me romanin “Njëqind vjet vetmi”. Javën e kaluar, mjeshtri i letërsisë magjike ndërroi jetë. Mes librave të shumtë që ka shkruar, artistikë e publicistikë, pa dyshim janë...

Shuhet Markezi, gjiganti i letërsisë

2014-04-18 11:03:12
 

Vdekja nuk të vjen nga pleqëria, por nga harresa – shkruante mjeshtri i letërsisë, Gabriel Garcia Markez. E sigurt është që vepra e tij nuk do të vdesë kurrë, pasi ka zënë vend në kujtesën popullore. Shkrimtari kolumbian, fitues i çmimit...

Gjëra që nuk i dini për Shekspirin

2014-04-14 09:13:30
 

Muaji prill zakonisht përkujtohet si muaji i Shekspirit, meqë botërisht dita e lindjes së tij njihet 26 prilli i vitit 1564, ndërsa ka ndërruar jetë më 23 prill 1616. Për këtë arsye,në këtë shkrim ju njohim me disa gjëra që shumica e njerëzve...

“Hëna e Shqipërisë” e Ben Blushit - një libër që duhet lexuar

2014-04-07 08:52:35
 

“Hëna e Shqipërisë” titullohet libri më i ri i shkrimtarit Ben Blushi. Çfarë vendi do të jetë Shqipëria në 100 vitet e ardhshme? Çfarë drejtimi do t’i japim ne shoqërisë, ekonomisë, partive dhe shkollave në vitet e ardhshme? Këto pyetje dhe...

Disa gjëra që nuk i dini për librat e fëmijëve

2014-04-02 15:29:53
 

2 prilli - Dita Ndërkombëtare e Librave për Fëmijë   1. Data 2 prill është zgjedhur si Dita Ndërkombëtare e Librave për Fëmijë për të nderuar shkrimtarin danez Hans Kristian Andersen, i cili ka lindur më 2 prill 1805. Andersen është...

“Oshtima e eshtrave” e Samuel Beket botohet 80 vjet pasi ishte refuzuar

2014-03-31 08:40:20
 

“Njerëzit do të rrëqethen, do ngatërrohen e do bëhen konfuzë”, - kjo ishte përgjigja që nobelisti Samuel Beket mori nga publicisti i tij 80 vjet më parë, kur iu refuzua publikimi i krijimit “Oshtima e eshtrave”.   Një histori e shkruar nga...

“Loja e madhe” – spiuni hebre që mundi nazistët

2014-03-27 13:13:56
 

Qeveria amerikane dhe agjencitë e saj për momentin janë duke u marrë me çështjen e përgjimeve, pas të dhënave të nxjerra nga Eduard Snouden. Ndërkohë që shumë njerëz të thjeshtë, me të drejtë, janë shqetësuar nga informacionet për përgjimet,...

Këshilla për të lexuar me fëmijët

2014-03-24 08:46:00
 

Të lexosh çdo ditë nga pak me fëmijët është e rëndësishme jo vetëm për shkak të kohës cilësore dhe argëtuese që kalon me ta, por edhe për të formësuar të ardhmen e tyre. Leximi është shumë i rëndësishëm dhe pjesa më e madhe e prindërve e dinë...

Dita botërore e poezisë

2014-03-21 11:05:09
 

Nëpërmjet fjalëve dhe ritmit, poezia u jep formë ëndrrave tona për paqe, dinjitet e drejtësi dhe na jep forcën dhe dëshirën për t’i realizuar këto ëndrra,- ky ishte mesazhi i zonjës Irina Bokova, drejtoreshë e përgjithshme e UNESCO-s, me rastin e...

Si të lexosh një libër në javë

2014-03-17 08:28:07
 

Pse? Sepse, së pari, ndihesh mirë! Të lexosh nga një libër çdo javë të ndihmon të mendosh mirë dhe të jep një numër të madh idesh; është shumë më mirë sesa televizori, madje edhe se interneti; të ndihmon ta kuptosh më mirë botën...     ...

Shporta  

Shporta juaj është bosh

Transporti 0 L
Total 0 L

Paguaj