Autorët

Shtëpitë Botuese

Postimet më të fundit

 • Shuhet Markezi, gjiganti i letërsisë 2014-04-18 11:03:12 Vdekja nuk të vjen nga pleqëria, por nga harresa – shkruante mjeshtri i letërsisë, Gabriel Garcia Markez. E sigurt është që vepra e tij nuk do...
 • Gjëra që nuk i dini për Shekspirin 2014-04-14 09:13:30 Muaji prill zakonisht përkujtohet si muaji i Shekspirit, meqë botërisht dita e lindjes së tij njihet 26 prilli i vitit 1564, ndërsa ka ndërruar...
 • “Hëna e Shqipërisë” e Ben Blushit -... 2014-04-07 08:52:35 “Hëna e Shqipërisë” titullohet libri më i ri i shkrimtarit Ben Blushi. Çfarë vendi do të jetë Shqipëria në 100 vitet e ardhshme? Çfarë drejtimi...
Shiko të gjithë postimet

Balada shqiptare

Balada shqiptare
Autori: Anton Papleka
Botuesi: TOENA
Faqe: 556

Më shumë detaje


1,200 L

4535

Për shkak të censurës shtetërore nga vitet 1945-1990 shumë tekste me atributet e baladës kishin mbetur pa u përfshirë në rubrikat apo përmbledhjet me balada. Kjo është një përzgjedhje e shkëlqyer e autorit Anton Papleka, e cila përmban edhe shumë tekste të pabotuara deri tani, si dhe tekstet e plota të baladave të cunguara, gjithashtu bën edhe një paraqitje të zgjeruar të vlerave të shumanshme të baladave tona popullore.

Në këtë përzgjedhje, bëjnë pjesë kryesisht tekste të mbledhura tek arbëreshët e Italisë dhe në viset e Shqipërisë politike të 1913. Është vështirë të merret me mend një libër me balada shqiptare, pa praninë e baladave arbëreshe

  Titulli: Balada shqiptare

  Viti i botimit: 2005

  Autori: Anton Papleka

  Botuesi: TOENA

  ISBN: 99927-1-979-6

  Faqe: 556

Nuk ka akoma komente të lexuesve për këtë libër.

Ju duhet të jeni një përdorues i regjistruar që të mund të postoni komente për librat.

Shporta  

Shporta juaj është bosh

Transporti 0 L
Total 0 L

Paguaj