Autorët

Shtëpitë Botuese

Postimet më të fundit

 • Gabriel Garcia Márquez, pesë librat... 2014-04-21 09:51:38 Nobelisti Gabriel García Márquez u bë i njohur botërisht në vitin 1967 me romanin “Njëqind vjet vetmi”. Javën e kaluar, mjeshtri i letërsisë...
 • Shuhet Markezi, gjiganti i letërsisë 2014-04-18 11:03:12 Vdekja nuk të vjen nga pleqëria, por nga harresa – shkruante mjeshtri i letërsisë, Gabriel Garcia Markez. E sigurt është që vepra e tij nuk do...
 • Gjëra që nuk i dini për Shekspirin 2014-04-14 09:13:30 Muaji prill zakonisht përkujtohet si muaji i Shekspirit, meqë botërisht dita e lindjes së tij njihet 26 prilli i vitit 1564, ndërsa ka ndërruar...
Shiko të gjithë postimet

Duke pritur Godonë - Oh ato ditë të bukura

Duke pritur Godonë - Oh ato ditë të bukura

Autori: Samuel Beckett
Botuesi: ÇABEJ
Faqe: 122

Më shumë detaje


590 L

2020

“Samuel Beket shkon tek më e mira. Nuk dua të dëgjoj filozofi, trakte të shkëputura, dogma, të vërteta të imponuara apo gjëra të tilla. Unë dua vetëm gjëra të bazuara në diçka.

Dhe këtë e ka bërë mjaft mirë Beket në veprat e tij. Nuk lë asnjë situatë pezull apo pa sqaruar, ka shumë detaje të bukura dhe jo të bezdisshme dhe të gjitha këto mishërohen te kryevepra “Duke pritur Godonë”. Përmes veprave të shkruara prej tij kuptoj gjendjen e tij shpirtërore”,- Harold Pinter.   

“Samuel Beket pëlqehet nga të gjitha gjeneratat. Ai i dha zë shpirtit nëpërmjet përshkrimit të situatave, ngjarjeve, në veprat e tij. Situatat bëhen më interesante kur ai flet për besimin në Zot si një forcë të madhe të mbinatyrshme.

Unë do të mundja ta rendisja në radhët e autorëve si Shekspiri”,- Richard Ellman. 

  Titulli: Duke pritur Godonë - Oh ato ditë të bukura

  Viti i botimit: 1996

  Autori: Samuel Beckett

  Botuesi: ÇABEJ

  Faqe: 122

  Përkthyesi: Mirela Kumbaro, Anton Papleka

Nuk ka akoma komente të lexuesve për këtë libër.

Ju duhet të jeni një përdorues i regjistruar që të mund të postoni komente për librat.

Shporta  

Shporta juaj është bosh

Transporti 0 L
Total 0 L

Paguaj