“Falja çliron Shpirtin” – 100 Vitet E Nelson Mandelës

“Falja çliron shpirtin” – 100 vitet e Nelson Mandelës

Sot është 100-vjetori i lindjes së Madibës, emri me të cilin njihej Nelson Mandela në vendin e tij, politikani afrikanojugor, i pari president i zgjedhur pas fundit të aparteidit në vitin 1994 dhe fituesi i çmimit “Nobel” për paqen. Ja disa prej shprehjeve të tij më të njohura:   “E…

Disa Kuriozitete Që Jo Të Gjithë I Dinë Rreth Harry Potter

Disa kuriozitete që jo të gjithë i dinë rreth Harry Potter

Janë të shumtë ata që kanë lexuar librat apo kanë parë filmat e Harry Potter. Por jo gjithçka dihet rreth magjistarit më të famshëm të ekranit. P.sh., e dinit se numri që Arthur Weasley formon në kabinën telefonike, që do ta çojë së bashku me Harry-n në Ministrinë e Magjisë,…

Libra Fitimprurës

Libra fitimprurës

Filmat që bëjnë më shumë para janë ata të mbështetur në filma   Paraja lëviz botën... ose hedh ujin përpjetë... ose mund të shtoni ç’të doni këtu. Kinematografia vitet e fundit ka pësuar goxha rënie, me filma që  nga shitja e biletave nuk arrijnë të nxjerrin as paratë e shpenzuara…

Libra Apo Rrjete Sociale?

Libra apo rrjete sociale?

Si të lexoni 100 libra në vit Dikush pyeti Warren Buffett - manjat amerikan - për sekretin e suksesit të tij. Buffett tregoi një grumbull librash dhe u përgjigj: "Lexo 500 faqe çdo ditë. Kështu shtohet dija. Të gjithë mund ta bëni, por ju garantoj se shumë pak do ta…