Kujtime Të Lumtura

Kujtime të lumtura

Shikoj qiellin dhe trullosem Nga kthjelltësia e tij, Por në shpirtin tim burgosem, Kështu që nga dendësia e tij vij. Kujtoj kohën kur nëna m'i përkëdhelte flokët nën dritën e hënës, Me duartë e saj të shenjta Ndërsa unë mbështetesha ne gjirin e saj të ngrohtë, Dhe fundosesha në gardhin…

Vjeshtë

Vjeshtë

Vjeshtë e zbrazur Nga shumë mundime. Dhe stolat bosh Kanë shumë kujtime. Sa puthje, sa dashuri Dhe sa ledhatime... Oh sa shumë frymëzime! Tani vjeshtë rri e qetë. Kujtimet e tua janë në çdo fletë. Në gjumë bien. Në dimrin e rëndë Dhe në tokë Ato prapë zenë vend. Aty…

Gjithçka…

Gjithçka…

Gjithçka... ......që më plotëson, i gjeta vetëm tek ty. Aty gjeta pafajsinë dhe paqen që koh'shem botën braktisur kan, ëndrrat plot melodi nga i yti shpirt, buzëqeshjen rreze dielli e brishtësinë e pa faj, gjithçka në ty i gjeta. Të gjitha i mora dhe i bashkova me magjepsjen që perëndimi…

Si Syth Pranvere

Si syth pranvere

Si syth pranvere ... ... që lind në formë ovale në sqetullat e gjetheve, ashtu lind dhe ti e vegjeton në çdo fjalë e degëz rreshti shkruar, pranverë sykaltër e plot blerim si bukuria jote ma nolis prozën. Aty maturohem dhe unë, në shamentën tënde stinë vegjetuar dashuri, në ylberin…

Kur Malli Flet…

Kur malli flet…

Ti linde ditëve të lamtumirave. Ehhhh... koha forcoi rrënjët e tua! Degëve ku dielli i lumturisë buzëqeshte, strukeshe e rriteshe në mua. Fort, sa fort i klithe sot qënies time! Para teje i vogël dukej mali! S'të ndali dimri as i egri mot. Zemrës i trokite e i the:- Jam…

Libri Im I Parë

Libri im i parë

Libri im i parë... ... do të jesh gjithmonë, sa herë që të shkruaj për ty. Aty do t’ia laj sytë dashurisë tënde, përmallshëm do ta përkëdhel e pastaj do të strukem në gjoksin e saj, në gjoks gruaje aromëmirë. Çdo faqe shkruar do ta ndricojë me dritën e sinqertë…