Fakte Interesante Mbi “Lartësitë E Stuhishme”

Fakte interesante mbi “Lartësitë e stuhishme”

"Lartësitë e stuhishme" është romani i vetëm i Emili Brontës. Marrëdhënia toksike mes Hithklifit dhe Kethit tronditi kritikët dhe lexuesit kur u botua, por ndër vite u shndërrua në një nga historitë më të njohura e pasionante të dashurisë.   Emili pagoi vetë për botimin e librit Pothuajse të gjithë botuesit…

Për T’u Mbajtur Mend… Copëza Nga “Lufta Dhe Paqja”

Për t’u mbajtur mend… copëza nga “Lufta dhe paqja”

Lufta dhe paqja është një nga librat më të dashur dhe gjerësisht i konsideruar si kryevepra e shkrimtarit rus, Lev Tostoi. Romani përshkruan efektet e luftës në popullsinë ruse të shekullit XIX. Perspektiva historike e Tolstoit, personazhet e paharrueshme dhe gjuha e fuqishme e kanë bërë këtë libër një nga…

Lexime Vere! Libra Për T’ju Shoqëruar Në Plazh

Lexime vere! Libra për t’ju shoqëruar në plazh

Vera erdhi e bashkë me të edhe sezoni i pushimeve. Nëse nuk keni ende një listë librash për të lexuar tani është koha e duhur për ta bërë. Lexime të lehta romantike, rrëfime të errëta familjare, histori të këndshme të rinjsh, ngjarje të mistershme... të gjitha i gjeni në zgjedhjet…

Çarls Dikens – Librat Që Duhet T’i Lexoni

Çarls Dikens – librat që duhet t’i lexoni

  Rreth viteve 1830, Dikens nisi të shkruante krijimet e para. Në vitin 1836 pati dhe suksesin e parë si shkrimtar. Nga pena e tij kanë dalë personazhe të paharrueshme, nga Oliver Tuist te David Koperfildi. Nëse librat e Dikensit i njihni vetëm si tituj, është koha ta ndryshoni këtë,…

“Nën Ujë” – Një Triller Ambicioz

“Nën ujë” – një triller ambicioz

Çelësi i suksesit të librit “Vajza në tren” nga Paula Hawkins tre vite më parë ishte pa diskutim  fibula: tradhtia bashkëshortore dhe pasojat vrastare të saj. Stili i rrëfimit të shkrimtares ndihmoi që libri të shitej në 20 milionë kopje dhe të realizohej edhe në një film hollivudian. Kështu që…