Mallkimi fukú Shihe të zmadhuar
Kanë blerë sëbashku me këtë libër edhe
Libra të ngjashëm
 • Sikur të ishte e vërtetë
 • Shën Maria e Beratit
 • Miqtë e mi, dashuritë e mia
 • Juda puthte mrekullisht
 • Jeta është e shkurtër dhe dëshira pa kufi
 • Zonja Angjelikula
 • Dhimbje e përkryer
 • Dashuria e një gruaje
 • I ardhur në jetë
 • Muaji i Mjaltit
 • Pasioni i Pamposhtur
 • Në rrezik
 • Të lindur mes zjarresh
 • Rënkime dashurie
 • Djalli luan me dashurinë
 • Mantenuta
 • Zgjimi i pasionit
 • Sekretet
 • Kthimi në shtëpinë e verimit
 • Puthje në diell
 • Djaloshi takon një vajzë
 • Princesha e dashuruar
 • Princesha në qendër të vëmendjes
 • Ditaret e një princeshe
 • Jeta e dytë e shkurtër e Bri Taner
 • Agimi
 • Eklipsi
 • Hëna e re
 • Muzgu
 • Trafikantët

MALLKIMI FUKÚ

Autori: Junot Diaz

Botuesi: PEGI

Faqe: 280

Viti i botimit: 2011

Në romanin "Mallkimi fukú", Junot Diaz shpalos në mënyrë shpërthyese atë që atdheu i tij provoi nën sundimin e diktatorit famëkeq Rafael Trujillo.1 000 LLibri mund të porositet nga çdo vend i botës. Transporti në Shqipëri është falas, përsa i përket vendeve të tjera, vlera e transportit ndryshon në vartësi të vendit. Vlerën e saktë të transportit e mësoni në momentin që mbyllni porosinë.

Përshkrimi

Detajet

Komente

Në romanin "Mallkimi fukú", Junot Diaz shpalos në mënyrë shpërthyese atë që atdheu i tij provoi nën sundimin e diktatorit famëkeq Rafael Trujillo. Historia e vërtetë përzihet me historinë e trilluar të Oskarit, personazhit kryesor të librit. Që në krye të librit, tregimtari i romanit na njeh me Fukú americanus-in ose me atë që quhet thjesht fukú. Fukú-ja është një mallkim i përhapur me ardhjen e europianëve në ishull, dhe ajo, sipas rrëfimtarit, ishte "e vërtetë si dreqi" dhe se Rafael Leonidas Trujillo, diktatori domenikan, kishte lidhje të drejtpërdrejtë me të. Jeta në Santo-Domingon e Trujillos kishte kosto dhe asnjeri nuk mund ta ndryshonte këtë. Kushdo që fliste kundër Trujillos e ndiqte pas një fukú e tmerrshme. Bashkëpunimi ndërmjet tij dhe fukú-së, ishte i pashmangshëm. Pikërisht një fukú i ndodhi gjyshit të Oskarit dhe e ndoqi familjen e tij për tre gjenerata me rradhë. "Mallkimi fukú" trajton në mënyrë të hollësishme historinë e vendit dhe jetës së Oskarit, djalit obez, rritur në Paterson, Nju-Xhersi, që ishtë i fiksuar pas romaneve fantastiko-shkencorë dhe të dashurave. Ai ishte një djalë i ëmbël, i dashur, me dellin shkatërrimtar të një vetmie të zgjedhur, një romantik që ëndërronte të bëhej shkrimtar dhe, mbi të gjitha, të gjente dashurinë. Por, asnjëherë nuk mori atë që donte, për shkak të kësaj fukú-je: mallkimit që kishte rënë mbi breza të tërë të familjes së tij, duke i ndjekur ata në emigrime epike drejt Shteteve të Bashkuara dhe sërish përgjatë kthimit në atdhe.

Titulli:Mallkimi fukú
Autori:Junot Diaz
Botuesi:PEGI
PërkthyesiÇetina Bushati
Faqe:280
Botuar me:2011
Pesha:0.38 Kg

Nuk ka akoma asnjë përshtypje për këtë libër.

Shkruaj përshtypjen tënde