skip to Main Content

Dyqind vjet “Krenari dhe paragjykim”

Dyqind vjet “Krenari dhe paragjykim”   “Është e ditur botërisht se një burrë beqar dhe i pasur është patjetër në kërkim të një gruaje” – nga kjo fjali hyrëse, që tashmë është bërë e pavdekshme, “Krenari dhe paragjykim” ka magjepsur lexuesit në të gjithë botën për 200 vjet me radhë.…

Vit i Ri, ide të reja

 Vit i ri, ide të reja... Jemi në atë periudhën kur shumë prej nesh i vënë qëllime vetes për çështje nga më ndryshmet. Bëjmë lista me premtime, që në shumicën e rasteve i thyejmë që në muajin e parë. Mos bëni lista! Nuk kanë për të funksionuar kurrë! POR… nuk…

Pavarësia e Kosovës dhe çmimet në letërsi

  Shkrimtari i njohur kosovar Ramiz Kelmendi u vlerësua me Çmimin Kombëtar Letrar për Vepër Jetësore “Azem Shkreli”. Një çmim prestigjioz, që merr vlerë edhe më të madhe këtë vit, pasi i dorëzohet Kelmendit në prag të 5-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Një ngjarje e madhe si Pavarësia, e vonë për…

Librat më romantikë për Shën Valentinin

Çokollatat zhduken, lulet vyshken, bizhuve u ikën koha... libri mbetet përgjithmonë! Shën Valentini është dita e të dashuruarve, por në të njëjtën kohë është edhe dita e njerëzve me zemër të thyer. Sido të jeni e të ndiheni më 14 shkurt; doni t’i dhuroni diçka Valentinit tuaj ose vetes për…

Libra dashurie, apo tradhtie?

Dashuri, seks, tradhti... Disa nga romanet më të njohur të letërsisë botërore janë ndërtuar mbi dashurinë e ndaluar apo tradhtinë bashkëshortore, por cilat janë pasojat me të cilat përballen personazhet? Mund të vazhdojë një martesë pas një akti tradhtie? Çfarë ndodh kur pasioni shuhet? 1. Zonja Bovari I botuar në…