skip to Main Content

Si për dreq!

Unë, ti dhe ajo, paralel në një kohë, në qytetin e mbushur lajthitje, rrugët me kalldrëm e goja që s'hesht Unë, ti dhe ajo s'di ç'na bashkoi si për dreq. Ti që kapërdisur bulevardit kalon, nën petkun e turpit që supeve rëndon, aroma firmato depërton nën lëkurë, por shumëçka të…

Përjetësisht i imi

Vdiqa ditën kur ika, e ti m'varrose ditën kur ma asnjiherë nuk u ktheve. -Ske qysh i ndihmon vetes kur bota ka met shah,e as unë vetes kur malli për ty ka me m'vra. -E ti bonu burrë e babë i dikujt tjetër, e kur kokën e vnon mbi jastëkë…

Rikthim i fëmijërisë

Më viziton shpesh këto kohë. S'di ç'po ndodh, veç ti më sjell mall. Herë shfaqesh lulja margaritë në lëndinë, herë flutura që lodron mbi bar. Puhizë mbartur aromë kujtimesh. Dallëndyshe që pranverave kthehesh sërish. Re e pambukte që mbledh lotë trishtimesh. Përqafim mbledhur trupit të brishtë. Vjen lozonjare shkëlqen si…

Takim me Vetveten

Ftohtë! Duart i dridheshin e dhëmbët i kërcisnin.Dimri këtë herë kish trokitur më herët në shpirtin e saj Atë ditë të acartë dhjetori, rrinte me trupin mbështeur në parmakun pas xhamit të ftohtë të dritares. Netë të gjata pa gjumë. Ishte kaq e turbullt sa asnjë mendimi s'i shkonte dot…

Hija e një gruaje

Flokët e dëborës përhapnin ndjesi qetësie të pacenuar, peizazhin dimëror e zotëronin  grija e qiellit dhe e bardha e tokës. Dielli kridhej në muzgun e hallakatur të reve, era e pamëshirshme i rrihte me kamxhik kalimtarët e rrallë. Inxhinier Zvirina uli jakën e palltos, kapërceu derën automatike të supermarketit “Panorama”.…

Diçka është dasht me qenë ndryshe…- nga Kosovare Badalli

Dola mbas një kohe t'gjatë. Rrugët, t'njëjta. Kafenetë, po aty. Njerëzit, po ata. Ehu! A s'paska ndryshu asnjë gja?! Hapat i zvarris mbi kalldrëm të vjetër. A është qysh ka qenë, a thu? Njëjtë po duket. Kubëzat? Po, po njëjtë. E posta? Po, krejt qysh e kam lanë. Rrugëve, krejt…