skip to Main Content

Qyteti norvegjez me më shumë libra sesa banorë

  Mundal, një qytezë në Norvegji, është ëndrra e çdo të pasionuari pas librave. Kjo qytezë është streha e vetëm 280 banorëve dhe… më shumë se 150 mijë librave. Vendasit i referohen kësaj zone si biblioteka e Norvegjisë. Pjesa më e madhe e librave janë të vjetër e të përdorur,…

“Gangnam style” në bibliotekën e Seulit

Asnjë efekt dritash apo projektime tridimensionale, zbukurimet festive në “Starfield Library” bëhen me mijëra vëllime. Biblioteka e “Coex Mall”, qendër tregtare në Gangnam, Seul, bashkëpunoi me artistin amerikan Mike Stillkey, i cili realizoi pemë me libra. Kulla të larta 9 metra, të ndërtuara me mbi 14 mijë vëllime. Secila prej…

Adaptimet më të mira kinematografike të librave

Nuk janë të shumtë filmat që janë realizuar në lartësinë e romanit te i cili janë bazuar, por kur është i mirë, një film mund të bëjë që ta doni akoma më shumë librin. Ja disa filma fantastikë të bazuar në romane të mëdhenj: “Mos më lër të shkoj" -…

Leonardo da Vinci hi-tech me “Kodin Leicester”

Një Leonardo da Vinci në versionin shkencëtar dhe hi-tech prezantohet në Firence të Italisë me “Kodin Leicester”. Në 72 faqet e librit, gjeniu i Rilindjes shkroi njohuritë e tij shkencore dhe teknike. Ekspozita e titulluar “Uji i mikroskopit të natyrës”, që do të jetë e hapur deri më 20 janar,…

Më thuaj sa libra ke, të të them sa i aftë je

Të rritesh në një shtëpi plot me libra të bën mirë Njerëzit që blejnë më shumë libra sesa mund të lexojnë tani mund të përdorin edhe shkencën për të justifikuar shpenzimet. Një studim i fundit, i botuar në mediat amerikane, konfirmon se njerëzit që rriten në shtëpi plot me libra…