skip to Main Content

Modernisti i përjetshëm, Albert Kamy

Shkrimtar, humanist, me ide të pakoha edhe 50 vjet pas vdekjes. Albert Kamy do të ishte 100 vjeç sot e megjithatë ai nuk njeh moshë. Jeta dhe puna e tij reflektojnë tragjedinë e gjatë të shekullit XX, të shënjuar nga trazirat, dhuna, gjenocidi dhe përfundimi i tij për gjendjen absurde…

Gëzuar ditëlindjen, Dritëro Agolli!

Një nga ikonat e letërsisë shqipe, shkrimtari i nderuar Dritëro Agolli bëri 82 vjet. Të shumtë qenë ata që e nderuan më 13 tetor, që e uruan për së largu, të përulur para mençurisë dhe talentit të tij. Të shumtë qenë ata që i mbushën faqet e tyre sociale me…

Alice Munro – Nobel në Letërsi

    Mjeshtre e prozës së shkurtër... Çmimi Nobel për Letërsinë për këtë vit ka shkuar për shkrimtaren kanadeze Alice Munro. Munro konsiderohet si një nga autoret më të mira në botë për tregimet e shkurtra dhe është vlerësuar nga akademia e Nobelit pikërisht si një mjeshtre e prozës së…

Libra të rinj – Pse kombet shkojnë në luftë

Në një situatë të tensionuar në pjesën tjetër të botës, kur qindra njerëz humbën jetën si pasojë e përdorimit të armëve kimike, Siria është bërë çështje kryesore e marrëdhënieve ndërkombëtare, pa përjashtuar edhe një ndërhyrje të mundshme ushtarake. Në periudha si kjo, janë të pashmangshme pyetjet. Pse kombet shkojnë në…

Dan Brown mes kritikës dhe publikut

Në pritje të publikimit në shqip të librit më të fundit të Dan Brown, “Ferri” – të cilin tashmë e gjeni në botimeshqip.com - lexova një tjetër libër të këtij autori, “Simboli i humbur”. Ashtu siç e prisja, edhe ky libër vazhdon në të njëjtën linjë me të mëparshmit. Që…

Librat për të cilët gënjejmë më shpesh

Njerëzit në përgjithësi gënjejnë duke pretenduar se kanë lexuar libra klasikë, me qëllim që të duken më inteligjentë. Përfundimi vjen nga një sondazh i kryer në Britaninë e Madhe, nga një prej agjencitë më të mëdha që merret me librat. Kur e lexova sondazhin një ditë më parë menjëherë m’u…