Dosja e tmerrit Shihe të zmadhuar
Libra të ngjashëm
 • Goja e botës
 • Engjëj të armatosur
 • Ëndrra e sandaleve me gurë "Swarovski"
 • Ëndrra e Damokleut
 • Boshi
 • Bolero në vilën e pleqve
 • Ëndrra dhe zhgënjime
 • Ti je e nesërmja
 • Vepra, Vëll X
 • Cili ishte gjeniu Ajnshtajn?
 • Mallkimi
 • Njeriu me dy hije
 • Kohë e pamjaftueshme
 • Vepra, Vёll I
 • Ali Pashë Tepelena
 • Hiri i vullkanit
 • Luftë e vogël e përkorë
 • Bombë në Beograd
 • Varri i braktisur
 • Valsi i lumturisë
 • Kur zemërohen yjet
 • Dreri i trotuareve
 • Apokalipsi sipas Shën Tiranës
 • Lëkura e tigrit
 • Udhë të humbura
 • Ishte njëherë një dashuri
 • Vis Vitalis
 • Koha e puthjeve
 • Hija e gurit
 • Iluzione në sirtar

DOSJA E TMERRIT

Autori: Fran Camaj

Botuesi: TOENA

978-99943-1-756-1

Faqe: 288

Viti i botimit: 2011

Sikundër edhe në romanet e tjerë Fran Camaj në qendër të romanit "Dosja e tmerrit" ka fatin e malësorit. Ngjarjet e tij zhvillohen në periudhën e Luftës së Dytë Botërore, gjatë pushtimit nazifashist, në Mal të Zi.?


700 LLibri mund të porositet nga çdo vend i botës. Transporti në Shqipëri është falas, përsa i përket vendeve të tjera, vlera e transportit ndryshon në vartësi të vendit. Vlerën e saktë të transportit e mësoni në momentin që mbyllni porosinë.

Përshkrimi

Detajet

Komente

Sikundër edhe në romanet e tjerë Fran Camaj në qendër të romanit "Dosja e tmerrit" ka fatin e malësorit. Ngjarjet e tij zhvillohen në periudhën e Luftës së Dytë Botërore, gjatë pushtimit nazifashist, në Mal të Zi. Paksa gotik në stil, romani fillon me një thes të bardhë. Ndeshim kështu një antitezë midis thesit të bardhë dhe gjëmës së zezë që ai fsheh. Gjetje e veçantë e Fran Camajt është zgjedhja e personazheve të cilët bartin një forcë të jashtëzakonshme. E, veçojmë këtu, figurën e Stanës, nëpërmjet së cilës kalojnë të gjithë personazhet e ngjarjet e tjera. Romani fillon me Stanën grua dhe mbyllet me Stanën plakë që ndahet nga kjo botë. Me një stil të veçantë, trajtesë të imtësishme të ngjarjeve e karaktereve, me një simbolikë domethënëse "Dosja e tmerrit" i sjell lexuesit shqiptar një roman interesant dhe cilësisht të mirëzgjedhur  
Titulli:Dosja e tmerrit
Autori:Fran Camaj
Botuesi:TOENA
Faqe:288
Botuar me:2011
Pesha:0.4 Kg

Nuk ka akoma asnjë përshtypje për këtë libër.

Shkruaj përshtypjen tënde