Rruga e pamëshirshme Shihe të zmadhuar
Libra të ngjashëm
 • Engjëj të armatosur
 • Ëndrra e sandaleve me gurë "Swarovski"
 • Ëndrra e Damokleut
 • Dosja e tmerrit
 • Boshi
 • Bolero në vilën e pleqve
 • Ëndrra dhe zhgënjime
 • Ti je e nesërmja
 • Vepra, Vëll X
 • Cili ishte gjeniu Ajnshtajn?
 • Mallkimi
 • Njeriu me dy hije
 • Kohë e pamjaftueshme
 • Vepra, Vёll I
 • Ali Pashë Tepelena
 • Hiri i vullkanit
 • Luftë e vogël e përkorë
 • Bombë në Beograd
 • Varri i braktisur
 • Valsi i lumturisë
 • Kur zemërohen yjet
 • Dreri i trotuareve
 • Apokalipsi sipas Shën Tiranës
 • Lëkura e tigrit
 • Udhë të humbura
 • Ishte njëherë një dashuri
 • Vis Vitalis
 • Koha e puthjeve
 • Hija e gurit
 • Iluzione në sirtar

RRUGA E PAMËSHIRSHME

Autori: Fran Camaj

Botuesi: TOENA

978-99943-1-401-0

Faqe: 272

Viti i botimit: 2008

Romanit Rruga e pamëshirshme është një vepër që lexohet e shijohet. Autori Fran Camaj bën që në krye të herës një pakt me lexuesin: i premton atij rrëfim të thjeshtë e të ndershëm dhe kërkon prej tij besim e mirëkuptim;


600 LLibri mund të porositet nga çdo vend i botës. Transporti në Shqipëri është falas, përsa i përket vendeve të tjera, vlera e transportit ndryshon në vartësi të vendit. Vlerën e saktë të transportit e mësoni në momentin që mbyllni porosinë.

Përshkrimi

Detajet

Komente

Romanit Rruga e pamëshirshme është një vepër që lexohet e shijohet. Autori Fran Camaj bën që në krye të herës një pakt me lexuesin: i premton atij rrëfim të thjeshtë e të ndershëm dhe kërkon prej tij besim e mirëkuptim;pakt ky, që ruhet me fanatizëm deri në fund. Në qendër të librit janë vënë jetë dhe fate individësh e familjesh malësore, fate dhe jetë që takohen e kryqëzohen bindshëm në më të shumtën e rasteve, por herë-herë, edhe në mënyrë artificiale e të kërkuar. Fjala është për njërën prej plagëve më të rënda e më të dhimbshme të shqiptarëve andej e këndej kufirit: emigrimin në dhé të huaj. Dhe vendi i emigrimit (në roman dhe në realitet) natyrisht që do të jetë Amerika, "Toka e Premtuar", "Dheu i Ëndrrave". Boshti i rrëfimit në këtë vepër e që do të jetë edhe boshti i një tragjedie të vërtetë njerëzore është një familje e thjeshtë malësore: ajo e Mark Lul Hasit. Fati i kësaj familjeje, gjëmat e njëpasnjëshme që e ndjekin, ëndrrat e zhgënjimet, besimi dhe shpresa në të ardhmen etj., e kthejnë atë në një simbol, simbol të vetë kombit tonë dhe fatit të tij.
Titulli:Rruga e pamëshirshme
Autori:Fran Camaj
Botuesi:TOENA
Faqe:272
Botuar me:2008
Pesha:0.38 Kg

Nuk ka akoma asnjë përshtypje për këtë libër.

Shkruaj përshtypjen tënde