Netët e vështira Shihe të zmadhuar
Libra të ngjashëm
 • Mbretërit e vrarë
 • Nga Nairobi në Shenzen
 • Vera në Algjer
 • Mashtrim fatsjellës
 • Vitet e Iluzioneve
 • Klubi Dyma
 • E Vetmja Rrugë
 • Arturo UI
 • Seksi dhe Qyteti
 • Vendi pa emër
 • Profecia e Fundit
 • Sekreti i tretë
 • Bunker
 • Kozeta
 • Tymi
 • Dallëndyshet e Kabulit
 • Atentatorja
 • Sirenat e Bagdadit
 • Dimërimi në Akull
 • Pesë javë në balonë
 • Rreth Botës për 80 ditë
 • Vetem nje here ne jete
 • Gjeniu i një nate
 • Zgjimi, Ditari i Vampirit 1
 • Lufta, Ditari i Vampirit 2
 • Tërbimi, Ditari i Vampirit 3
 • Zgjedhja
 • Kapedan Mihali
 • Vizion në të bardhë
 • Një ëndërr amerikane

NETËT E VËSHTIRA

Autori: Dino Buzzati

Botuesi: OMBRA GVG

Faqe: 384

Viti i botimit: 2017

"Netët e vështira", doli në qarkullim në shtator '71 dhe është libri i fundit i botuar nga Buzzati kur ishte ende gjallë. Në këtë përmbledhje me pesëdhjetëenjë tregime, ai operon me të gjitha dimensionet e fantazisë, me regjistra të lartë të satirës, ironisë, sarkazmës, groteskut, sureale.


800 LLibri mund të porositet nga çdo vend i botës. Transporti në Shqipëri është falas, përsa i përket vendeve të tjera, vlera e transportit ndryshon në vartësi të vendit. Vlerën e saktë të transportit e mësoni në momentin që mbyllni porosinë.

Përshkrimi

Detajet

Komente

Këto histori të shkurtëra, herë herë me tingëllima vetjake, që na vendosin përballë botës së shkuar, fallse dhe prozaike, lexohen shpejt dhe na japin çelësin për të zbërthyer ankthin e pritjes dhe frikës nga vdekja, dëshirave dhe dyshimeve të përditshme, duke i "çmontuar" ato nga skutat e magjisë. ...

Edhe pse i botuar tridhjetëepesë vite më parë, "Netët e vështira", lexohen edhe sot me të njëjtin emocion. Tregimet me strukturë absurde, metafizike, alegorike, shpesh shoqërohen me gjendje magjike dhe të hidhur. Tekstet i tij janë thellësisht realistë, magjikë dhe argumentues. Fabulat ndërthuren me kohëzgjatjen e tregimit dhe përshkohen nga detaje filigrane të situatave fizike dhe depërtojnë në psikologjinë e karaktereve. Dino Buzzati është një nga shkrimtarët më të mëdhenj të Italisë së shekullit të njëzetë. Me tregimet dhe romanet ai e mundësoi lexuesin që të takohet me shpirtrat dhe të komunikojë me to për një periudhë të gjatë kohe. Koment mbi librin "Dino Buzzati na propozon një realitet apokaliptik, me shumë enigma dhe labirinte në kërkim të dinjitetit të munguar, rrethuar me mister dhe dashuri njëkohësisht.

Proza e Buzzatit lexohet me të njëj-tat emocione si romanet e Gogolit, Bulgakovit, Kafkës, Kamysë e Borgesit." Corriere Della Sera Mbi autorin Dino Buzzati, shkrimtar, poet, piktor, gazetar, u lind më 16 tetor 1906 në Beluno, në San Pelegrino. Shkollën e mesme e mbaroi për muzikë, ndërsa studimet universitare i ndoqi në fakultetin Juridik në Milano. Mbas mbarimit të studimeve në vitin 1928, u punësua, pranë gazetës Corriere della Sera ku punoi deri në ditët e fundit të jetës. Shpallet fitues i çmimit "Strega" në Panairin letrar, në 20 korrik 1958. Në maj 1967 ekspozon pikturat në galerinë "Gian Ferrari" në Milano. Në 8 dhjetor 1967 martohet në famullinë e San Gottardos, në Korte, me Almerina Antoniacin.

Në vitin 1970 u nderua me çmimin e gaze-tarisë "Mario Massai" për komentet e zbri-tjes së njeriut të parë në hënë. Në shtator 1970 çel ekspozitën në Venecia, në galerinë "Il Naviglio". Shtator 1971 - Dorëzon për botim te Monda- dori përmbledhjen e fundit me tregime "Netët e vështira". 8 dhjetor 1971 - Boton elzevirin e fundit, "Pemët", në "Corriere della Sera". Në të njëjtën ditë shtrohet në klinikën "La Madonnina" të Milanos. 1972, 28 janar, vdes klinikën "La Madonnina" në orën 4:20, mbasdite

Titulli:Netët e vështira
Autori:Dino Buzzati
Botuesi:OMBRA GVG
PërkthyesiEris Rusi
Faqe:384
Botuar me:2017
Pesha:0.45 Kg

Nuk ka akoma asnjë përshtypje për këtë libër.

Shkruaj përshtypjen tënde