Gushëkuqi Shiko nga afer

Gushëkuqi

ISBN 978-99943-0-514-8

Jo Nesbø

DUDAJ

0.8 kg

552

2017

Luftërat nuk përfundojnë kurrë. Dhe për Herri Holin lufta sapo ka filluar.

Me shume detaje

1,200 L

Pershkrimi

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, një grup ushtarësh të rinj norvegjezë luftuan në krah të ushtrisë gjermane në dyert e Leningradit. Janë “burrat e frontit”. Beteja i bashkoi si një grusht i vetëm, por në fund të luftës, një vrasje e çuditshme dhe një dezertim e përçanë dhe e shthurën grupin. Kur, shumë vite më vonë, në malet rreth Oslos gjenden gëzhojat e një Märklin-i, një pushkë gjermane që, falë precizionit të lartë, është instrumenti ideal për një vrasës profesionist, Herri Holi e nuhati që pas asaj gjetjeje fshihej diçka më e madhe. Dhe në gjurmët e asaj arme të pazakontë ngjizet një llum tradhtish e hakmarrjesh prej nga zor se mund të dilet.

“Nuk është thjesht crime novel më e mirë e Norvegjisë. Është më e mira në botë.” 
                                                                                                                                “ABC Nyheter”

Vleresime

Shkruaj nje koment

Gushëkuqi

Gushëkuqi

Luftërat nuk përfundojnë kurrë. Dhe për Herri Holin lufta sapo ka filluar.